• شبیه ساز واقعیت مجازی ایمنی آزمایشگاه

  وجود مخاطرات و محدودیت ها در اغلب آزمایش ها در محیط های آموزشی، سبب میشود تا تجربه بخش عمده ای از این آزمایش ها در محیط آزمایشگاهی غیرممکن یا خطرآفرین باشد.
  - به عنوان مثال، اغلب آموزش‌های مربوط به ایمنی از موارد خطرآفرینی هستند که برای تجربه آن با محدودیت ها و مخاطرات فراوانی روبه رو هستیم.
  یکی از راه هایی که با کمک آن میتوان از جنبه های خطرآفرین عملیات خاص آزمایشگاهی جلوگیری کرد، استفاده از VR یا همان واقعیت مجازی است.با کمک VR و کاربردهای گسترده آن به راحتی میتوان محیط آزمایشگاه یا هر محیط موردنیاز دیگر را شبیه سازی کرده و با صرف هزینه ای بسیار کمتر، تجربه عملیات هزینه‌ بر و خطرآفرین را در فضایی امن میسر نمود.

  واقعیت مجازی یک تکنولوژی کامپیوتری است که به وسیله هدست‌های مخصوص و یا ابزاری مشابه، با ترکیب جهان واقعی و مجازی، به خلق یک دنیای مجازی برای کاربر می‌پردازد. واقعیت مجازی یا Virtual Reality یک تکنولوژی مدرن کامپیوتری بوده که با استفاده از هدست‌های طراحی شده برای این منظور و یا دستگاه‌های خاص، با ادغام واقعیت به کمک تصاویر کامپیوتری طراحی شده، ایجاد اصوات و یا سایر مدیوم‏های ارتباطی حواس پنج‏گانه انسان، یک محیط جدید و غیر واقعی را شبیه سازی می‌کند. از لحاظ فنی، واقعیت مجازی در واقع یک محیط سه بعدی طراحی شده توسط کامپیوترها و نرم افزارهای وابسته بوده که با ارسال اطلاعات غیر واقعی به مغز، یک محیط مجازی را برای کاربر فراهم نموده.

  شرکت منشور فناوری در سال 1397 موفق به طراحی و ساخت سه بعدی محیط آزمایشگاه واقعیت مجازی دانشگاه فردوسی مشهد شده که این تکنولوژی در حال حاضر در محیط آزمایشگاه، در دسترس دانشجویان و اساتید قرار دارد.
  در این آزمایشگاه، سناریوهایی جداگانه برای عملیات های مختلف از جمله اطفا حریق، آموزش کمک‌های اولیه و... درنظر گرفته شده و در همین راستا، تجهیزات موردنیاز در چندین نقطه از فضای آزمایشگاه نصب شده تا در حین استفاده کاربر، در زاویه دید او قرار بگیرد.
  در نتیجه، دانشجو یا هر کاربر دیگر میتواند طی تجربه‌ای به یادماندنی، نحوه مواجهه با عملیات پرهزینه و خطرآفرینی را تجربه کند که در حالت عادی و در محیط واقعی آزمایشگاه‌ها، به راحتی قادر به تجربه آنها نیست.